HN: Co vám v poslední době udělalo radost?

Asi že čekáme druhé dítě. Mělo by se narodit za dva měsíce. Všechno ostatní, co mi taky dělá radost, bych zařadil až za to.

HN: Je problém si udělat radost, když člověk patří mezi řekněme dvacet nejbohatších lidí v zemi?

Na to se těžko odpovídá. Každý relativně bohatý člověk říká, že peníze nejsou důležité. Samozřejmě že jsou. Ale já osobně opravdu nemám pocit, že by mě nějak změnily. Vlastně to, že nějaké peníze vyděláte, vám umožní si uvědomit, že zas tak důležité opravdu nejsou. Byť i to asi zní jako klišé.

HN: Jaký největší luxus si dopřáváte?

Že teď mohu být hodně doma s rodinou. Máme dvouletého prcka a trávím s ním každý den hodně času. To beru jako perfektní benefit za to, že jsem dřív pracoval dvanáct i víc hodin denně.

Ondřej Tomek (43)

◼ Spoluzaložil vyhledávač Centrum.cz, v roce 2007 získal jeho prodejem více než miliardu korun. Další peníze vydělal investováním do akcií na zahraničních burzách. Věnuje se také investicím do start-upů, vlastní podíl mimo jiné ve firmách Kiwi.com, Lidskásíla.cz, Shoptet nebo Safetica.
◼ Nelíbí se mu politický vývoj v posledních letech, a navíc je přesvědčen, že se situace nadále zhoršuje. "Po panu prezidentu Havlovi přišel Klaus, viděli jsme, co to bylo za člověka, a to nebylo nic proti tomu, co máme na Hradě teď. Dnes jsou ty zárodky nesvobody evidentní. A já znám z byznysu, že jakmile lidé přestanou věřit tomu, co dělají, první odcházejí ti nejlepší. Protože ti dělají věci z přesvědčení a nebojí se, že si nenajdou jinou práci. Když to vezmu analogicky, bojím se, aby ti nejlepší v České republice nezačali pochybovat o tom, že tahle země je pro ně správné místo. Ještě stále žijeme ve svobodném světě, kde se ze dne na den můžete sebrat a odjet. Toho se bojím."
◼ Navzdory tomu ale věří, že to s Českou republikou dopadne dobře. "Chodím na demonstrace, stýkám se s jejich organizátory a vidím, že se tu formuje významná a důležitá politická síla v sílící občanské společnosti. Nicméně nejsem ještě vyloženě optimista, spíše 'věřič'. Doufám, že to ustojíme."

HN: Co vás naopak v poslední době rozčiluje?

To, co se kolem nás politicky odehrává. Začátek nesvobody. A řeším to asi víc než ostatní lidé.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru