V politice, tak jako v každodenním životě, někdy stačí pohrozit. V případě americké reakce na chemický útok na předměstí Damašku toto pravidlo však neplatí. Ani hrozba odvetou, ani její naplnění sice už bomby s chlorem shozené letectvem Bašára Asada nevrátí a mrtvé nevzkřísí, ale ohlášený protitah prezidenta Donalda Trumpa má potrestat pachatele a zároveň varovat každého, kdo by něco takového chtěl opakovat.

Jedna věc je stanovit cíl a druhá, jak jej dosáhnout. Loňská zkušenost s bombardováním syrské letecké základny Šajrát ukázala, že podobné útoky mají pouze časově omezený efekt, protože letiště bylo v relativně krátké době opět provozuschopné. Bílý dům proto po dalším Asadově chemickém útoku stál před volbou z několika možností. Zaprvé, vyčkávat na výsledky delegace Organizace pro zákaz chemických zbraní, což je v rozporu se zásadou, že odpověď na útok má přijít co nejrychleji. Zadruhé, vyvinout tlak na Rusko a Írán, protektory a sponzory asadovského režimu, což si však žádá čas a potřebu širší mezinárodní koordinace. Anebo zatřetí, vsadit na masivní vojenský zásah, který by však byl v rozporu s Trumpovým předvolebním slibem a který by nesl riziko, že Spojené státy se znovu nechají zatáhnout do vleklého konfliktu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru