Češi nejsou dost inovativní a nemají dostačující technologické znalosti, české obchodní praktiky navíc nejsou příliš transparentní. Vyplývá to ze žebříčku nejlepších zemí pro podnikatele amerického serveru U.S. News & World Report, v němž Česko obsadilo 29. pozici. Server žebříček sestavuje na základě různých kritérií, například propojení se zbytkem světa, dostupnosti kvalifikované a vzdělané pracovní síly, rozvinuté infrastruktury, snadného přístupu ke kapitálu a rozvinutého právního řádu.

Česko server chválí za dobrou a rozvinutou infrastrukturu, vzdělané obyvatelstvo, kvalifikovanou pracovní sílu a země je podle serveru díky své geografické poloze dobře propojená se zbytkem světa. Naopak na nejvyšších pozicích se umístily státy jako Německo, Japonsko, USA, Velká Británie či Švýcarsko.

Britská veřejnoprávní společnost BBC zjišťovala, co se podnikatelům v jednotlivých pěti nejlepších zemích žebříčku líbí a jaké výhody tyto státy nabízí novým společnostem a proč právě v nich chtěli založit svoje start-upy. 

Německo

Nejlepší zemí pro založení start-upu je Německo, největší evropská a pátá největší světová ekonomika. Německé úřady se snaží novým podnikatelům vyjít vstříc, v zemi je navíc tradičně vysoce kvalifikovaná pracovní síla a kultura transparentního podnikání.

"Německo má vysoké nároky na podnikatelskou kulturu, zvláště pokud jde o etiku, právní řád a dodržování předpisů," říká Irina Grafová, jejíž projekt The MICE blog nedávno přesídlil ze Spojeného království do Německa. Dodává, že zatímco ve Velké Británii se většina podnikatelských aktivit odehrává v Londýně, v Německu existuje větší geografická diverzita. Kromě Berlína jsou obchodní centra také v Mnichově, Frankfurtu nad Mohanem a Hamburku.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se