Prezident Miloš Zeman stále tvrvá na tom, že i v druhém pokusu o sestavení vlády dá post premiéra k dispozici předsedovi Andreji Babišovi (ANO). Po středeční schůzce s hlavou státu to řekl šéf KSČM Vojtěch Filip. Současně podle Filipa trvá stanovisko jeho strany, že KSČM do vlády nevstupuje.

Zeman dal v úterý v Lánech premiérovi v demisi Andreji Babišovi možnost, aby dál pokračoval v hledání nové vlády. Babiš přesto při odchodu od prezidenta působil poněkud bezradně. Podstatně více si stěžoval na chování politiků z jiných stran, než že by dokázal jasně říci, co míní dál dělat.

"Musíme se nejdříve poradit v hnutí ANO, jak budeme postupovat dál, ve čtvrtek se sejde naše předsednictvo i výbor hnutí," odpovídal v úterý večer na otázky ohledně jednání s SPD Tomia Okamury a KSČM Vojtěcha Filipa. Právě s těmito stranami mu doporučil dál jednat prezident.

Komunisté jsou podle svého předsedy na tato jednání připraveni. Vylučují však zatím přímou účast v kabinetu a jako programovou podmínku si kladou přijetí zákona o referendu. Je pro ně ale důležité, aby byl dodržen kompromis, který KSČM dojednala se sociální demokracií. Filip řekl, že je Zeman informoval o úterní schůzce s Babišem a potvrdil, že i nadále plánuje jmenovat Babiše premiérem i podruhé. Zástupci KSČM naopak prezidentovi potvrdili, že jsou připraveni na jednání ve formátu, který Babišovi navrhl. "Slíbili jsme, že přijdeme na jednání. Jaký bude výsledek, je samozřejmě otázka toho, jak to dopadne," řekl Filip. Dodal, že pro komunisty je důležité, aby programový kompromis dohodnutý s ČSSD byl dodržen.

Ani ve středu dopoledne po zasedání své vlády Babiš neřekl, jestli dá na prezidentovo doporučení. Novinářům zopakoval, že situaci chce probrat ve vrcholných kolektivních orgánech hnutí ANO. Sejít by se podle něj měly ve čtvrtek. 

"Ohledně (Zemanova) doporučení jsem požádal, aby naše vrcholné orgány zasedly zítra (ve čtvrtek). Snad předsednictvo i výbor a samozřejmě si to musíme vyjasnit, jakou cestou půjdeme," uvedl Babiš.

Česká eurokomisařka Věra Jourová doufá v to, že se Babiš nerozhodne postavit vládu s podporou Okamury. Jourová to ve středu řekla novinářům v Bruselu. Podobná vláda by podle ní nepochybně ovlivnila to, jak se Evropa na Českou republiku dívá a jak se k ní staví.

"Já bych si to musela vyřídit nejdřív se svým svědomím a potom bych to musela vyřizovat s Evropou a vysvětlovat, co se tam stalo. A opravdu nevím, co bych na to říkala," poznamenala Jourová, která byla před svým nástupem do Evropské komise místopředsedkyní Babišova hnutí.

Menšinová vláda ANO s tolerancí komunistů a SPD se zatím zdá jako nejpravděpodobnější varianta. Zvláště proto, že ANO už nechce znovu oslovovat sociální demokraty.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.