Málokdo si uvědomuje, kolik na dividendách do České republiky přichází a kolik odtud odchází. Přestože to je naše budoucnost. Jestliže jednou skončí příliv zahraničních investic, dostaneme se do situace, kdy budou hrát dividendy významnější roli v platební bilanci. A jestliže bude pokračovat větší odliv dividend než jejich příliv, bude to mít velký dopad na českou měnu a na zdroje, které budeme mít k dispozici." Tuto z dnešního pohledu velmi nadčasovou úvahu pronesl v lednu roku 2010 tehdejší člen bankovní rady České národní banky Pavel Řežábek.

Odliv dividend, který se v roce 2017 vyšplhal na 276 miliard korun, na 8,3 procenta hrubého domácího důchodu, je pro Českou republiku tématem už od roku 2004. Od té doby, co vstoupila do Evropské unie. Současně se vstupem se totiž otevřela možnost využití mezinárodního daňového plánování pro transfer nerozdělených zisků a hlavně dividend, tedy jednoduše pro vývoz peněz. Podle evropské směrnice o mateřských a dceřiných společnostech vznikla možnost za určitých podmínek poslat dividendy dokonce až do tzv. daňových rájů, a to bez zdanění. Do té doby platilo, že se dividendy při výplatě z dceřiné společnosti do mateřské musely zdaňovat. Dividendy českých vlastníků dodnes podléhají zdanění.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru