Tuzemská finanční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera nakupuje na Balkáně, Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského hledá další energetické příležitosti v západní Evropě. Investice do nákupů firem budou ale probíhat i v Česku, prodat by se během letošního roku mohlo několik tuzemských podniků. Bude tak pokračovat rostoucí trend fúzí a akvizic ve středoevropském re­gionu, Česko nevyjímaje.

"Motivací pro transakce je snaha řešit nedostatek vlastních kapacit a zejména zaměstnanců," komentuje situaci Štěpán Flieger, vedoucí oddělení fúzí a akvizic EY v Česku. Na trhu se také projevuje, že řada majitelů nemá pokračovatele, a budou se tak snažit podíly prodat. Podle Fliegera letos oslabí investice do nemovitostí a naopak díky nákupům PPF posílí segment telekomunikací a médií.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Odhadovaná velikost českého trhu fúzí a akvizic vzrostla loni o 16 procent a dosáhla 11,5 miliardy dolarů, počet transakcí činil 246. Letos se čeká další růst.
  • Regionálně se nejvíce fúzí a akvizic odehrálo v sektoru nemovitostí, největší transakcí byla koupě Škody Transportation skupinou PPF Group za téměř půl miliardy dolarů.
  • Na prodej jsou například tuzemská společnost Zentiva, ocelárny ArcelorMittal nebo výrobce nemocničních lůžek Linet.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.