Hromadné žaloby, institut, který podpořila vláda, už nyní děsí firmy. Poukazují na to, že věcný záměr zákona se inspiruje jak americkou legislativou, tak zákony některých evropských zemí, a argumentují, že na to není český právní řád připraven. A že spíš než o spravedlnost pro všechny půjde o nástroj k hromadnému vydírání, který může docela dobře vést k odchodu postižených firem z České republiky.

Do jisté míry mají pravdu. Hromadné žaloby jsou zatím hlavně doménou Spojených států, kde s nimi mají velkou zkušenost. Známé jsou žaloby na cigaretové společnosti kvůli poškození zdraví či žaloby na řetězec McDonald's kvůli obezitě. Tyto žaloby nakonec vyhrály firmy. Z těch posledních, které jsou v Česku ještě méně pochopitelné, jmenujme například žalobu kalifornských měst proti ropným společnostem, od nichž požadují odškodnění za klimatické změny.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru