Dlouhodobě se jako nejvýnosnější investiční nástroj ukazují akcie. S přehledem předbíhají dluhopisy i další finanční aktiva. Tento vyšší výnos obecně pramení z jejich charakteristiky jako nejrizikovějších tradičních aktiv. Za to, že jsou investoři ochotni do společností investovat, požadují vyšší výnos, vycházející z rizikové přirážky, jež pramení z citlivosti dané akcie na výnos celého trhu (závislosti chování kurzu daného cenného papíru vůči zbytku trhu, pozn. red.). Tolik základní teorie.

Dle některých studií se však v dlouhodobém horizontu nad 30 let ukazují akcie jako méně rizikové než dluhopisy. Jelikož problematika akcií je docela komplexní, pro běžného investora jsou nejlepší volbou investice do celých skupin akcií reprezentujících ideálně široké, národní trhy. Na této úrovni totiž mají události týkající se individuálních akcií na daném trhu jenom minimální vliv na celkový trh.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Akcie patří mezi nejrizikovější aktiva. Při investování do nich je tedy dobré rozložit investici mezi více trhů.
  • Příliš výhodně se nejeví investice do podílových fondů. Dlouhodobě nedokážou překonat zhodnocení akciových indexů.
  • Vysoký potenciál zhodnocení nabízejí hlavně trhy rozvíjejících se zemí, například indický akciový trh.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru