Mezi penzijními fondy se loni dařilo především těm, které investují hlavně do akcií. Po nejúspěšnějším fondu společnosti NN Investment Partners byl loni druhým nejvýdělečnějším fondem s ročním výnosem 9,96 procenta Globální akciový účastnický fond firmy Conseq. Tento fond spolu s dalším čistě akciovým fondem zaměřeným jen na střední Evropu, Conseq Invest Akcie Nové Evropy, řídí portfolio manažer Martin Pavlík. Ten říká, že klíčem k dobrým výsledkům je najít akcie, které se obchodují za ceny pod férovou hodnotou. Jedním z příkladů byla v minulosti společnost Unipetrol, jejíž tržní hodnota loni stoupla více než dvojnásobně.

HN: Jak vybíráte akcie, které do fondů nakupujete?

Záleží na konkrétním fondu. Penzijní spoření je dlouhodobý produkt, u kterého jdeme cestou diverzifikace, tedy globálního rozprostření investic a nakupujeme cenné papíry z trhů západní Evropy a USA, rozvíjejících se trhů a zemí střední Evropy. Fond Akcií nové Evropy je naopak zaměřen pouze na akcie zemí střední Evropy. To je hlavní rozdíl. Z daných trhů se následně snažíme vybrat nejvíce podhodnocené akcie přístupem bottom-up, tedy zespoda nahoru. Klademe důraz například na nízké valuační ukazatele nebo rozumné zadlužení.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Mezi loni nejúspěšnější české investiční penzijní fondy patřily ty, které vsadily na středoevropské akcie.
  • Jeden z takových fondů spravuje Martin Pavlik ze společnosti Conseq.
  • Podle něj se kromě jiných titulů vyplatilo investovat do akcií petrochemické společnosti Unipetrol, jejichž cena loni vzrostla více než dvojnásobně.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru