Mezi penzijními fondy se loni dařilo především těm, které investují hlavně do akcií. Po nejúspěšnějším fondu společnosti NN Investment Partners byl loni druhým nejvýdělečnějším fondem s ročním výnosem 9,96 procenta Globální akciový účastnický fond firmy Conseq. Tento fond spolu s dalším čistě akciovým fondem zaměřeným jen na střední Evropu, Conseq Invest Akcie Nové Evropy, řídí portfolio manažer Martin Pavlík. Ten říká, že klíčem k dobrým výsledkům je najít akcie, které se obchodují za ceny pod férovou hodnotou. Jedním z příkladů byla v minulosti společnost Unipetrol, jejíž tržní hodnota loni stoupla více než dvojnásobně.

HN: Jak vybíráte akcie, které do fondů nakupujete?

Záleží na konkrétním fondu. Penzijní spoření je dlouhodobý produkt, u kterého jdeme cestou diverzifikace, tedy globálního rozprostření investic a nakupujeme cenné papíry z trhů západní Evropy a USA, rozvíjejících se trhů a zemí střední Evropy. Fond Akcií nové Evropy je naopak zaměřen pouze na akcie zemí střední Evropy. To je hlavní rozdíl. Z daných trhů se následně snažíme vybrat nejvíce podhodnocené akcie přístupem bottom-up, tedy zespoda nahoru. Klademe důraz například na nízké valuační ukazatele nebo rozumné zadlužení.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru