Po razantním vstupu do nového roku to vypadalo, že i letos vývoj amerického a dalších světových akciových trhů naváže na loňský vydařený rok. Například americký akciový index S&P 500 jen za leden stoupl nahoru v porovnání s koncem roku 2017 o více než pět procent, když loni posílil celkem zhruba o 20 procent. Momentálně je však pro tento rok v minusu, a to přibližně o 2,5 procenta. Důvodem jsou velké turbulence na trzích.

Objevují se tak i názory, že již devět let trvající takzvaný býčí trh (viz box Býk versus medvěd na této straně) může být v ohrožení, mimo jiné i proto, že trvá již tak dlouho. Ale třeba podle Štěpána Tvrdého, zakladatele a investičního stratéga fondu NWD Global-Multi Asset (NWD GMA), je současný stav na světových burzách návratem k normálu. "Současná volatilita na akciových trzích není nijak výjimečná, naopak výjimečný byl průběh loňského roku bez významných výkyvů," říká Tvrdý a dodává, že část investorů tak nabyla dojmu, že to tak zůstane i nadále. "Bylo tedy otázkou času, kdy se dostaví potřebný impulz."

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Po loňském klidném roce letos zasáhly světové akciové trhy turbulence. Za výkyvy stojí obavy z růstu úrokových sazeb a případné obchodní války mezi Spojenými státy a zbytkem světa.
  • Experti jsou však ohledně akciových trhů optimističtí. Pro další růst cen akcií podle nich hovoří příznivý ekonomický vývoj v rozvinutých i rozvíjejících se zemích a zvyšující se zisky firem.
  • Pro investory mohou být atraktivní i akcie ve střední Evropě.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru