Uplynul rok od konce intervencí, o kterých bylo popsáno mnoho stránek. Nabízí se otázka, zda těch stránek nebylo až moc.

Když Česká národní banka intervenovala, byl kurz o něco málo pod úrovní 26 korun za euro. Rok po konci intervencí jsme prakticky na stejné hladině. Maximální efekt intervencí je tedy přibližně ona jedna koruna za euro. Opravdu je oslabení měny o jednu korunu za euro hodné tak vášnivé debaty? K tomu všemu, i tato jedna koruna za euro je pravděpodobně nadsazeným odhadem, a to ze dvou důvodů. Za prvé, během prvních let intervencí si koruna několikrát pohrávala s hranicí 28 korun za euro, což naznačuje, že její hodnota by bez intervencí byla nižší než oněch původních 26 korun za euro. Za druhé, současná hodnota také reflektuje výrazně vyšší úrokové míry než před intervencemi. Bez nich by koruna byla pravděpodobně slabší.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru