Benefit neomezené dovolené začalo během uplynulého roku nabízet i pár firem v Česku. Vydat se jako zaměstnanec na několikaměsíční dovolenou může znít zprvu skvěle. V praxi si ovšem lidé vybírají jen pár dní nad rámec dovolené poskytované zaměstnavatelem a benefit se navíc nehodí pro všechny. "Může to fungovat tam, kde lidé pracují intelektuálně a cítí vzájemnou sounáležitost s firmou. Naproti tomu v podnicích či službách s méně kvalifikovanou prací si ji lze jen obtížně představit," říká sociolog Vojtěch Bednář.

K Direct pojišťovně a IT společnosti Artin, které netradiční benefit zavedly v minulém roce, se nedávno připojila také firma Eyelevel. U řady start-upů je přitom neomezená dovolená běžně dostupná. Příkladem může být společnost Usertech, která neomezené volno nabízí už osm let, tedy od svého založení. "Máme svobodnou kulturu, kdokoliv si od začátku mohl vzít dovolenou a odpočinout si kdykoliv potřeboval. Víme, že naši lidé dávají do práce hodně, a myslíme si, že mají právo na volno, když cítí, že jej potřebují," říká HR manažerka Lucia Patoprstá a dodává, že neomezená dovolená pomáhá také při náboru. Firma v současnosti zaměstnává 100 lidí. Většina z nich čerpá každý rok 35 až 40 dní dovolené.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Neomezenou dovolenou nabízí svým zaměstnancům několik větších firem na českém trhu a řada start-upů.
  • Ukazuje se, že si pracovníci cení důvěry, kterou jim tím vedení dává.
  • Například v Direct pojišťovně lidé za loňský rok čerpali jen půlden navíc.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.