Běžná elektroinstalace obvykle počítá s jednotlivými spínači, vypínači či přepínači pro každý spotřebič, ať už jde o ovládací prvky zabudované ve stěnách, na přívodních kabelech nebo v samotných spotřebičích. Jakákoliv změna ovládání, způsobená například změnou způsobu užívání prostoru nebo přechodem na modernější technologii, je pak téměř vždy spojena se zásadními zásahy do elektroinstalací, případně i s výměnou spotřebičů. Především potřeby změn ovládání osvětlení se pak obvykle bez sekání do zdí a zásadnějších zásahů do elektroinstalace prakticky neobejdou.

Možnosti dnešních spotřebičů se rychle mění a na to je dobré pamatovat i při výstavbě nového domu nebo rekonstrukci stávajícího. Zatímco původní instalace obvykle vystačily se základními elektrickými okruhy zahrnujícími napájení, vedení, vypínač a spotřebič, dnes se uplatní i celá řada čidel a hlavně možností dálkového ovládání. A to i třeba z druhé strany planety - prostřednictvím internetu. A právě pro další rozšiřování možností a změny dispozic slouží inteligentní instalace, jejíž definici lze změnit pomocí softwarové aplikace. Díky inteligentním instalacím pak lze navíc propojit i celou řadu navazujících kroků, například při aktivaci domácího kina je možné zajistit automatické zatažení žaluzií, ztlumení hlavního osvětlení, vypnutí rádia a třeba i zvýšení teploty v místnosti pro vyšší pohodu.

Komunikace především

Jednotlivé spotřebiče jsou spínány či ovládány speciálními relé - akčními členy umístěnými zpravidla v rozvaděči. Ovladače nespínají spotřebiče přímo, nýbrž posílají do instalace po datové sběrnici jakési kódované zprávy obsahující informace o tom, jaký povel je třeba vykonat a jakým zařízením je určen.

LittleBits Smart Home Kit je "stavebnicí" elektronických prvků, s jejíž pomocí mohou kouzla chytré domácnosti objevovat a zavádět i techničtí nadšenci a kutilové.
LittleBits Smart Home Kit je "stavebnicí" elektronických prvků, s jejíž pomocí mohou kouzla chytré domácnosti objevovat a zavádět i techničtí nadšenci a kutilové.

Jednotlivá zařízení naopak centrální ovládací systém informují o svém stavu, o naměřených hodnotách, pokud obsahují čidla například pro měření teploty nebo snímající polohu žaluzií, a v případě pokročilejších zařízení jsou schopné komunikovat i navzájem. Užitečná informace může mít velikost od jednoho bitu pro prosté sepnutí a vypnutí až po několik bajtů, které mohou přenášet např. hodnotu teploty nebo i textovou informaci.

Příklady použití v osvětlovací technice

- Z jednoho vypínače lze ovládat kterékoliv svítidlo v domě nebo libovolný počet svítidel. Lze tak tedy vytvářet scénáře pro různé situace (sledování TV, rozsvícení nebo zhasnutí celého domu nebo jeho části).

- Automatizace řízení osvětlení na podkladě informací z kteréhokoliv snímače v instalaci. Svítidla se tak mohou rozsvěcet např. v závislosti na přítomnosti osob v dané zóně, intenzitě venkovního světla, zatažení rolet apod. Lze také nastavit scénáře pro speciální události, např. pokud do domu vnikne zloděj. Systém pak v závislosti na tom, zda jste v domě přítomni, rozsvítí všechna svítidla, která pak nejdou zhasnout, a pokud doma nejste, začnou světla blikat.

- Díky napojení na zabezpečovací systém domu není nutné při odchodu zjišťovat, zda jste všude zhasli - po zadání odchodového kódu to inteligentní instalace udělá za vás. Nebo lze prostřednictvím mobilního telefonu stavy světel zkontrolovat a dodatečně změnit.

- Osvětlení se může sepnout v okamžiku, kdy vstoupíte do místnosti, a po odchodu se automaticky vypne.

- Správně nastavená koordinace žaluzií a osvětlení a signálů z čidel přítomnosti a slunečního svitu může ušetřit nemalé finanční prostředky.

Stmívač místo spínače

Spínače nejsou pouhými funkčními prvky, ale staly se nedílnou součástí estetiky interiéru. Například - přejete si vytvořit intimnější atmosféru, chcete sledovat televizi nebo potřebujete nechat odpočinout svůj unavený zrak? V tom případě nahraďte spínač stmívačem. Toto jednoduché elektronické zařízení umožňuje regulovat jas připojených svítidel. Jestliže se rozhodnete jej instalovat, nemusíte provádět žádné složité zásahy do elektroinstalace. Pouze stačí stávající spínač nahradit stmívačem.

150 %

Zhruba 150% tempem aktuálně roste evropský trh z chytrými prvky pro domácnosti.

90 %

Až o 90 % mají některé klasické žárovky s wolframovým vláknem nižší účinnost ve srovnání s nejmodernější technologií LED.

Stmívače s otočným ovládacím prvkem umožňují regulovat jas intuitivně - otáčením se intenzita osvětlení úměrně snižuje nebo zvyšuje, u knoflíkového způsobu se opakovaným stiskem knoflíku světlo rozsvěcí a zhasíná. Komfortnější způsob ovládání nabízejí tzv. krátkocestné stmívače, které vypadají podobně jako spínače. Reagují na jemné stlačení ovládací plochy a požadovaná funkce závisí na délce stisku (krátkým dotykem se světlo rozsvěcí či zhasíná a delším stiskem se nastavuje vyšší nebo nižší úroveň jasu).

Stmívače umožňují regulovat jas svítidel osazených klasickými žárovkami, halogenovými žárovkami na 230 V, halogenovými žárovkami napájenými z transformátoru, stmívatelnými LED a úspornými žárovkami, zářivkami s regulovatelnými předřadníky 1-10 V nebo s digitálně regulovanými předřadníky DALI. Příkony žárovkových svítidel většinou nepřesahují 400 W, ale některé stmívače renomovaných výrobců si dokážou poradit i s hodnotami vyššími. Obyčejné zářivky bez speciálních předřadníků ani běžné tzv. úsporné žárovky (správně kompaktní zářivky) či zdroje s LED, které nejsou určeny pro stmívání, však spolehlivě regulovat není možné.

Žárovka je mrtvá, ať žije LED - nebo ještě ne?

V době zvyšování efektivity využívání elektrické energie jsou klasické žárovky stále častěji nahrazovány úspornými kompaktními zářivkami či LED svítidly. LED žárovky vynikají především nízkou spotřebou elektrické energie, oproti klasickým žárovkám s wolframovým vláknem ji mají menší o 80 až 90 procent. LED totiž vykazují při zhruba stejném světelném toku výrazně nižší příkon, což znamená, že stejné světlo produkují s menšími energetickými nároky. Na obalech LED žárovek se tak můžete setkat s velmi nízkými příkony, a to od 6 W (odpovídá 40 W u klasické žárovky "čtyřicítky") až po 15 W (odpovídá 100 W u klasické žárovky "stovky").

Obrovským plusem je i dlouhá životnost, udávaná nejčastěji v délce 25 000 hodin, což je 25krát více než u klasické žárovky. Potěší i rychlý start a skutečnost, že žárovce nevadí časté rozsvěcování a zhasínání. A samozřejmě neobsahuje rtuť.

Nový vynález vědců z amerického MIT by však mohl tuto situaci zcela otočit. Podle vědců by s využitím této technologie mohly klasické žárovky v budoucnu dosáhnout až 40procentní účinnosti. Speciální nanofotonické struktury umožňují vědcům upravit žárovku tak, aby propouštěla pouze část spektra záření, jež vlákno žárovky vyzařuje. Velká část neviditelné složky spektra, zejména infračerveného záření, se pak od vnitřního povrchu žárovky odráží zpět k vláknu. Sami vědci popisují tento princip jako "recyklaci světla".

První prototypy zhotovené vědci však zatím ani zdaleka nedosáhly svého možného maxima účinnosti, které může být podle autorů až 40 procent. Přesto však se 6,6 procenta dosáhly více než dvojnásobku účinnosti klasických žárovek a vyrovnaly se i některým zářivkám či LED svítidlům.