Ještě před pár lety pochodovali členové maďarské strany Jobbik po náměstích v uniformách připomínajících nacistické a hovořili o romském a židovském nebezpečí. Do nedělních parlamentních voleb teď ale jdou jako nejnadějnější opoziční strana, která je schopna svést souboj s vládní stranou Fidesz v jejích baštách na maďarském venkově. A její politici v oblecích a kravatách dávají rozhovory západním médiím. "Tahle kancelář je otevřena komukoli," ukazuje ve své poslanecké pracovně vizitky reportérům západních liberálních médií s úsměvem a perfektní angličtinou místopředseda Jobbiku Márton Gyöngyösi, bývalý daňový expert, který devět let žil a pracoval v Irsku a nyní je neoficiálním kandidátem strany na ministra zahraničí.

Jobbik má naději získat zhruba dvacet procent hlasů voličů a stát se druhou nejsilnější politickou silou v Maďarsku. Svoji přeměnu z radikální mládežnické síly v konzervativní evropskou stranu začal už před minulými volbami v roce 2014. Domácí i zahraniční experti však stále pochybují, zda je umírněná tvář Jobbiku opravdová, nebo je to jen zástěrka.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.