Už přes 45 let je brána hlavní soutěže festivalu v Cannes českým filmům uzavřená. O hlavní cenu nejvýznamnější kinematografické přehlídky světa, Zlatou palmu, naposledy soutěžily Petrolejové lampy Juraje Herze v roce 1972. Přitom krátké či středometrážní snímky do vedlejších sekcí Cannes pravidelně jezdí, talent tu nechybí. Jak tedy vypadá mladý český film měsíc před začátkem 71. ročníku Cannes a kdy se opět vepíše na kinematografickou mapu světa?

Od československé nové vlny tu nebyl vzmach, o němž by se ve světě hovořilo, který by české kultuře a zemi dělal takové renomé. Nová vlna je opěvovaným mýtem, který ve stejné podobě nelze zopakovat, a zároveň jde o břímě, vůči němuž se začínající filmaři občas až s pohrdáním vymezují. Přitom studují na FAMU, jejíž značka ve světě ještě stále čerpá zvuk právě díky nové vlně.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.