Z pražského magistrátu a potažmo Prahy jako takové se postupně stal předmět těžkotonážních vtipů. Nelze se divit. Padlá lávka v Troji, uzavírky mostů, katastrofální provedení rekonstrukce žižkovské dopravní tepny, debata o budování metra nebo vlaku na letiště, ze které vzejde nákup dvou (!) nových autobusů… to vše a mnoho dalšího budí ze všeho nejvíc zoufalství. Všichni přitom ještě máme před očima bombastické billboardy dua Babiš−Krnáčová, jak to "prostě" zařídí. Bez čárky jakéhokoliv závazného programu na papíře. Nyní to zní jako velmi černý humor.

Jenže je to vážná věc. Nejen pro Pražany. Při strategické váze Prahy pro vývoj celého Česka je zřejmé, že debakl Prahy by byl debaklem celé země. Praha může Česko vytáhnout mezi dynamické a inovativní státy, nebo srazit do rýsující se technologické zaostalosti a provinčnosti. Úpadek (samo)správy Prahy tak není jen problémem magistrátu, ale také vizitkou vlády, jakož i poslanců a senátorů zvolených v hlavním městě. V nejvyšší vládní i parlamentní politice je Praha bohužel spíše černou ovcí, které se "mydlí schody", než místem, kde je třeba uplatnit spolupráci a synergii přes hrany různých úrovní politiky i různých politických subjektů. Je sice pravda, že dnešní vedení Prahy je obtížný partner. Nicméně skutečná konstruktivní politika začíná právě tam, kde končí bezproblémová názorová shoda. Je třeba racionálně pracovat právě za touto hranicí.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru