Maďarsko se před pár lety zapsalo do paměti postavením plotu podél svých jižních hranic. A to ne jen tak nějakého: jde vlastně o ploty dva, vedené ve vzdálenosti pár metrů od sebe, z nichž ten vnější je opatřen ostnatým drátem. Mezi nimi mohou jezdit hlídkové vozy pohraničníků. Donald Trump by mohl závidět.

Ploty nechal postavit premiér Viktor Orbán. To proto, aby za každou cenu zabránil vstupu do Maďarska uprchlíkům, kteří by chtěli pokračovat dál do Německa, ba nedejbože už přímo tady hledat útočiště. Orbán vše doprovodil tím, že takřka po putinovsku zkrotil mnohá média. Kritika, že by bylo přinejmenším lidské pomoci alespoň válečným utečencům ze Sýrie, když jiné země pomohly statisícům Maďarů prchajícím ze země po sovětském potlačení povstání v roce 1956, takřka utichla. A autoritářský Viktor Orbán se vezl na vlně popularity postavené na našlehávání strachu.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru