Události kolem posledních ruských akcí na Západě, konkrétně dění kolem otravy agenta Sergeje Skripala a jeho dcery ve Velké Británii či vzrušení kolem vydání hackera Nikulina do USA, nás vrací k základním otázkám. Proč to Rusko dělá? A proč u toho tak lže? A proč jsou někteří v Česku ruským verzím událostí a zájmům nakloněni?

Odpověď na první dvě otázky lze najít v ambivalenci putinovského Ruska jako takového. Je upřímné a úskočné zároveň.

Pokud jde o upřímnost: ruské vedení je skutečně upřímně přesvědčeno, že je obklopeno nepřáteli, že je ohrožena suverenita země. Může to znít divně, protože nikdo na Západě ruskou suverenitu nezpochybňuje.

Vtip je ale v tom, že Rusko chápe svou suverenitu jinak než my. Suverenita pro něj nepředstavuje jen právo dělat si na svém území, co uzná za vhodné. Ruské pojetí suverenity je velmocenské.

Asi nejtrefněji to vyjadřuje v knize Informační válka český generál Karel Řehka.

"Pro Rusy 'suverenita' znamená, že je Rusko považováno za velmoc a může tak jednat… Rusko se dnes vidí na křižovatce a svůj velmocenský status vnímá jako otázku suverenity a národního přežití… z ruského pohledu musí pro garantování 'suverenity' dojít k posunu v mezinárodní rovnováze sil."

Když tuto premisu přijmeme, nemůže nás překvapit nic z toho, co současné Rusko dělá. Cítí se být ohroženo, a tak mu přijde legitimní použít všechny prostředky proti "nepříteli". Proto rozjelo hybridní konflikt, dezinformace, proto podporuje antiunijní strany v Evropě a pokouší se o ovlivňování voleb na Západě. A nejen to. "Rusko je k udržení své pozice globální velmoci připraveno použít všechny nástroje své moci, od těch 'měkčích' až po ty silové," píše Řehka.

Co to obnáší, jsme viděli i na pokusu zabít bývalého agenta Skripala.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se