Kdyby si mohl člověk vybrat, kým by chtěl být, až se znovu narodí, stal by se zahraničním investorem v Česku. Kombinace rostoucí ekonomiky, dlouhodobě nadprůměrně ziskových firem, podprůměrných platů a nulové restrikce na odliv dividend udělala z tuzemských investic bonanzu. Nic na tom nezměnily ani tlaky na růst mezd, ani posílení koruny a zatím ani "údiv" politiků nad rekordním vývozem kapitálu.

Míra zisku se v Česku už třetím rokem drží kolem 50 procent. Ani v průběhu finanční krize neklesla pod 46 procent, což je impozantní zejména ve srovnání s průměrem EU, který se nyní, v době ekonomického růstu, pohybuje kolem 41 procent. České podniky jsou podle Eurostatu páté nejvýdělečnější v Evropě, na prvním místě je Irsko s neuvěřitelnou ziskovostí a odstupem 20 procentních bodů od zbytku. Míra zisku firem zde přesahuje 70 procent. Jde ovšem o nejrychleji rostoucí ekonomiku v unii, která je dle statistiků svým složením a typem firem velmi odlišná od té české, založené na zpracovatelském průmyslu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Tlaky na mzdy ani posilující koruna výrazně nesnížily míru zisku firem. Odliv dividend pokračuje v rekordní výši.
  • Pokud firmy dokážou nadprůměrně vydělávat skoro bez ohledu na kondici ekonomiky, lze říci, že "zdroje jsou".
  • Když je nedokáže stát využít ve prospěch svých občanů, zůstane Česko navždy bohatou zemí chudých lidí.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru