Volební systém do Poslanecké sněmovny je nespravedlivý, tvrdí piráti a připravují návrh na jeho největší změnu od zavedení současných krajů. Přepočet získaných hlasů na křesla poslanců by měl podle nich vypadat jinak. Teď na něm vydělávají velké strany, především hnutí ANO. Prodělávají naopak starostové, lidovci nebo oslabená ČSSD.

"Strana, která má většinu ve sněmovně, zastupuje menšinu občanů. To převrací demokracii naruby. Kdyby ANO dostalo 40 procent hlasů, bude mít nadpoloviční většinu poslanců," vysvětluje předseda klubu pirátů Jakub Michálek. V Česku se volí na základě poměrného systému, území je rozděleno do krajů. Aby se strana dostala do sněmovny, potřebuje na celostátní úrovni alespoň pět procent hlasů, koalice víc.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.