Reálná mzda loni rostla nejrychleji od roku 2003. I přes rekordní zvýšení jsou však na tom zaměstnanci v České republice podle posledních statistik Eurostatu hůř než v 20 dalších státech Evropské unie.

Na záda nekoukáme pouze starým "vyspělým" zemím, ale třeba i Slovinsku. Ekonomové žádné dobré vyhlídky nemají. Prý je to tak dobře, protože máme nízkou produktivitu, takže by zvýšení mezd firmy položilo. Firmy prý neumí investovat do technologií, a když už je náhodou mají, tak je neumí používat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • I přes rekordní růst mezd v loňském roce jsou Češi stále v rámci unie jedni z nejlevnějších zaměstnanců.
  • Nízké mzdy politici a ekonomové brali a někteří dodnes berou jako výhodu.
  • Kvůli nízkým mzdám se stát vyčerpává v nesmyslných investicích a dotacích a na rozvojovou politiku nemá.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru