Důvodů, proč nezavádět euro, se vždy najde spousta. Od doznání, že rozpočet není v pořádku, což přeloženo znamená "nejsme připraveni, protože moc utrácíme a špatně vybíráme daně", se česká politická elita za posledních deset let většinově dopracovala k názoru, že eurozóna v současné podobě pro nás není dost dobrá a musí se reformovat. Vedle toho vadí především astronomické "vstupné" do klubu.

Za strašáka slouží nejčastěji záchranné fondy, které země platící eurem zřídily, aby ty členy spolku, které tvrdě zasáhla dluhová krize, vytáhly z nejhoršího. Varování, že českému daňovému poplatníkovi spadnou na krk řecké dluhy, jsme v různých variantách slyšeli od prezidenta, který tím zdůvodňuje svoji otočku o 180 stupňů, od centrální banky i od ministra financí a nynějšího premiéra Andreje Babiše. Vzduchem létají stamiliardy nároků a jen jejich potenciální hrozba udělala s racionální debatou o přijetí evropské měny krátký proces. Vlastně se nevede, protože žádný poctivý národohospodář nemůže vyčíslit krátkodobé přínosy eura tak, aby vypadaly atraktivně.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Otevírá se šance výrazně snížit "vstupní poplatek" za vstup do klubu, kde se platí eurem.
  • Změní to pohled veřejnosti na společnou měnu?
  • V době, kdy se stalo módou věštit silné zhodnocení koruny, to nezní zrovna pravděpodobně.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru