Vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina z Česka do Spojených států podkopává základy česko-ruské spolupráce. V pondělí to uvedlo ruské ministerstvo zahraničí, které vyjádřilo nad českým rozhodnutím pobouření. Zároveň poukázalo na to, že přijme veškerá potřebná opatření, aby zajistilo práva a obhájilo zájmy občana Ruské federace Nikulina.

Ruské ministerstvo vyjádřilo nad vydáním Nikulina do USA pobouření. Česko se podle něj při rozhodování "neřídilo právními normami, nýbrž snahou znovu demonstrovat spojeneckou loajalitu, povýšenou v poslední době na úroveň absolutní priority". Rozhodnutí vydat Nikulina do Spojených států Moskva považuje za "politicky motivovaný krok", jehož cílem je podkopat základy vzájemné spolupráce.

O porušení právních norem při vydání Nikulina do USA svědčí "urychlení verdiktu Ústavního soudu ohledně stížnosti Nikulinových advokátů na přípustnost vydání do USA," uvádí ruské ministerstvo a konstatuje, že "byla ignorována oficiální žádost ruské generální prokuratury o vydání Nikulina do Ruska". Bez náležité pozornosti rovněž zůstaly opakované výzvy Ruska, aby česká strana přihlížela k tomu, že "v podmínkách protiruské hysterie rozpoutané v USA náš občan nemůže v této zemi počítat s nezaujatým a spravedlivým soudem".

"Přijmeme všechna potřebná opatření, abychom zajistili práva a obhájili zájmy ruského občana Nikulina," uvedlo ruské ministerstvo.

Spojené státy jsou České republice naopak za vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina vděčné. "Postavení zločinců před soud je významným aspektem při udržování spolehlivosti internetu a obraně našich základních hodnot. Chválíme Českou republiku, že v této věci prosazuje principy odpovědnosti a spravedlnosti," uvedl tiskový úřad Bílého domu.

Česká televize v neděli uvedla, že Nikulinův český advokát Martin Sadílek se chce v následujících týdnech znovu obrátit na Ústavní soud ČR a plánuje také podat podnět k Evropskému soudu pro lidská práva. O další možné spolupráci jedná Sadílek s americkými právníky Nikulina. Záleží na rozhodnutí rodičů, jak úzkou spolupráci si budou přát. Pokud by štrasburský soud rozhodl tak, že by to mohlo mít dopad na obnovu řízení, mohlo by to vést k odškodnění pro Nikulina, uvedla ČT.

Česká policie Nikulina zadržela předloni v říjnu na základě amerického zatykače, který ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013. Od té doby byl ve vazbě na Pankráci, do USA odletěl v noci na pátek. Podle amerických vyšetřovatelů se dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. U soudu v San Francisku Rus uvedl, že se cítí být nevinen.

O Nikulinovo vydání usilovalo také Rusko. Podle českého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána ale byla žádost USA o vydání Nikulina důvodnější.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana označil postup při vydání za netradiční. Proti rozhodnutí vydat Nikulina do USA se ohradil i prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Prezident Zeman měl po Pelikánovi požadovat, aby údajného hackera vydal do Ruska.

Z porovnání obou žádostí podle Pelikána jasně vyšlo, že má vyhovět žádosti Ameriky. "Tam je stíhán pro velmi závažnou trestnou činnost. USA na něj také vydaly zatykač a aktivně usilovaly o jeho zadržení. Naproti tomu Rusko se ozvalo, když už zadržen byl a šlo o poměrně bagatelní trestný čin, navíc dosti starý. Dokonce byla otázka, zda není podle našeho práva promlčený," uvedl ministr.

Rusko se v pondělí prostřednictvím svého ministra zahraničí Sergeje Lavrova vyjádřilo i ke kauze otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery. Lavrov na tiskové konferenci řekl, že otrava mohla být v zájmu Británie, která tak mohla chtít odvrátit pozornost obyvatel od odchodu země z Evropské unie.

Česko v reakci na kauzu vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří v pondělí opustili zemi. Členové ruského diplomatického personálu odjeli z České republiky v termínu. Českému ministerstvu zahraničních věcí to oficiálně potvrdila ruská ambasáda v Praze, řekla mluvčí ministerstva Irena Valentová.   

Ministerstvo předpokládalo, že ruská strana diplomatické zvyklosti dodrží. "V minulosti se nikdy nestalo, že by někteří neuposlechli, když jsou označeni za nežádoucí osoby," dodala mluvčí. Nedávalo by to podle ní ani smysl, protože nežádoucí osobě po uplynutí termínu k odjezdu zanikají veškeré diplomatické výsady a imunity.

Tři čeští diplomaté mají lhůtu k opuštění Ruska do 5. dubna. "V tuto chvíli se odjezd procesuje a my samozřejmě termín 5. dubna dodržíme," uzavřela Valentová.