Karvinské sídliště s optimistickým názvem Nové Město má dvě rozdílné a ostře oddělené tváře. Za kovovou bránu a drátěný, skoro dva metry vysoký plot se do čistých, úhledných vnitrobloků několika domů dostanou jen jejich nájemníci s čipy. Vně, na neuklizených prostranstvích s posprejovanými, oprýskanými domy, zůstávají ostatní obyvatelé sídliště, postaveného v padesátých letech. Velká část z nich jsou Romové. Čtyřiatřicetiletý Jan Daniš, který posledních 12 let pracuje v podniku v nedalekém Bohumíně, je jedním z nich. Ze čtvrti, na jejíž základní kámen poklepal v roce 1946 samotný Klement Gottwald, by nejraději co nejdříve odešel.

"Je to tady hrozné, nepořádek, často hluk, s chutí bychom se přestěhovali jinam," říká otec tří dětí a znechuceně ukazuje například na zbytky rozbitého nábytku ležící pod jedním z oken. "Roky se tady žít dalo, ale pak sem přišli noví lidé ze Slovenska, další z nedaleké ubytovny a vše se změnilo k horšímu."

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.