Po několika letech, kdy se inflace v Česku držela nízko a nedosahovala ani jednoho procenta, došlo loni ke změně. Kvůli rychlejšímu ekonomickému růstu a zvyšujícím se útratám domácností se inflace přehoupla přes dvě procenta. Tento vývoj nutí lidi starat se více o to, jak ochránit své úspory před poklesem kupní síly, zvláště když běžné i spořicí účty u bank nabízejí zhodnocení, které za růstem spotřebitelských cen zaostává.

"České domácnosti mají v průměru stále okolo 65 procent svého majetku na bankovních účtech," říká v této souvislosti Vladimír Weiss, finanční poradce společnosti Partners, a dodává, že v porovnání se západní Evropou se jedná o nadprůměrné číslo. Svou roli hraje i větší konzervativnost.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Inflace v Česku se loni po letech mírného růstu začala zvyšovat. Zhodnocení na spořicích účtech tak za jejím vývojem zaostává.
  • Češi na vyšší inflaci reagují, často však nemají své investice dobře promyšleny.
  • Ve střednědobém a dlouhodobém horizontu pěti a více let je dobré spořit prostřednictvím mixu více produktů, mimo jiné i stavebního spoření a podílových fondů.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.