Vyhrocená situace mezi Ruskem a Západem se dál stupňuje. Celkem 26 zemí oznámilo vyhoštění 144 pracovníků ruských tajných služeb pracujících pod diplomatickým krytím. Moskva vyhrožuje, že vyhostí stejné množství západních diplomatů z Ruska. Odborníci přitom varují, že napětí je v tuto chvíli nejvyšší od dob studené války v minulém století. Rozpoutal ho útok v městečku Salisbury na jihu Anglie, kde po otravě nervovým jedem skončil v kómatu 66letý bývalý agent ruské a britské rozvědky Sergej Skripal a jeho dcera Julija.

Po rodičích zdědil touhu po vojenské kariéře. Původně mířil k výsadkářům, tedy k elitní části armády. V roce 1972 dokončil učiliště v pobaltském Kaliningradu, které připravovalo výsadkáře ženisty. Pak zamířil do prestižní moskevské Kujbyševovy vojensko-inženýrské akademie, která připravovala důstojníky pro jednotky výsadkářů.

Mladého důstojníka si tam vyhlédla sovětská vojenská rozvědka GRU. "Výsadkáři jsou elita všude, GRU je ale elita elit. Nemůžete se tam přihlásit, to oni si vás musí sami vybrat. Sergej byl pyšný na to, že se z výsadkáře stal rozvědčíkem," řekl ruské redakci BBC Oleg Ivanov, který se Skripalem pracoval na přelomu tisíciletí v úřadech Moskevské oblasti.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.