Takřka každý rok se v Rusku přihodí neštěstí, jehož důvody lze snadno identifikovat. Je to totální nedodržování nebo přehlížení pravidel bezpečnosti, v mnohých případech zaviněné nedbalostí, kterou umožňuje korupce odpovědných úředníků. Stejné rysy má požár, který zachvátil minulou neděli odpoledne obchodní centrum v sibiřském městě Kemerovo.

Příčina vzniku ohně ve třetím patře v blízkosti kinosálu není ještě jednoznačně stanovena, ale jisté je, že počet dětských obětí − 41 z celkem 64 − je nejvyšší v Evropě za posledních dvacet let. Tomu odpovídá i míra smutku, zoufalství a hněvu obyvatel Kemerova. Mnozí jsou přesvědčeni, že úřady jim skutečný počet obětí tají, a dožadují se potrestání viníků. Hněv výrazně přiživila policie svým chováním na místě. Podle internetového portálu Meduza Alexander Lilleviali, otec tří dcer, které zahynuly v kině, na úterním shromáždění pozůstalých líčil, jak mu jedna z nich zevnitř volala, že sál se plní kouřem a že se kvůli zamčeným dveřím nemohou dostat ven. Alexanderova manželka Olga popisovala bezmoc rodičů, kteří šest hodin čekali venku a od hlídkujících policistů nedostali jedinou informaci: "Mohli jsme se jen dívat na hořící budovu, kde byly naše děti."

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru