Symbolem rozhazovačnosti politiků a uplácení voličů bezprostředně před tím, než se vydají k volebním urnám, se v Česku stalo takzvané pastelkovné. Tisícikorunový příspěvek na školní pomůcky, na který měli nárok rodiče prvňáčků, se zrodil na konci krátké vlády Jiřího Paroubka a hned se stal symbolem, kolem kterého se svedly mnohé bitvy. Přitom šlo o nějakých 80 milionů korun ročně.

Současná vláda v demisi schvaluje jako na běžícím pásu plány, které budou i o dva řády dražší, a nikdo neví, kde se zastaví. Heslem dne se stalo Prostě to zaplatíme.

Ekonomickou logiku v návrzích hledat nemusíme, motivace programů typu jízdné skoro zdarma pro studenty a důchodce jsou čistě politické. Ale budou mít dlouhodobé ekonomické dopady. Zaručeně totiž sníží manévrovací schopnost následujících (věřme, že parlamentem podpořených) vlád. A to je pro ekonomiku špatná zpráva.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru