U poslední večeře, před dvěma tisíci lety, se Ježíš loučí se svými blízkými, aby mohl vykonat zázrak spásy pro vzdálené. Všimněte si však, že co se Ježíšových zázraků týče, byly to mikrozázraky − radikálně změnily životy jednotlivců, ale netýkaly se lidstva obecně (kromě již zmíněného vykoupení světa). A tak Ježíš léčil malomocné, ale nevyléčil malomocenství, nasytil tisíce hladových, ale neodstranil hlad. To ponechal nám.

Malomocenství se podařilo technicky vymýtit až naší generaci − skrze prozaickou a nenápadnou mravenčí práci vědců, politiků a lidí v poli. Podařil se nám makrozázrak, odškrtnuto. V extrémní chudobě již nežije 44 procent lidí planety (rok 1980), ale méně než deset procent. Podobně staří již nejsou odkázáni na laskavost svých dětí a vnuků; chudí mají sociální síť místo almužen. Naše morálka (alespoň ta, která se týká péče o druhé) se stěhuje z člověka do institucí. Dnešní člověk je spíše vně než uvnitř. Mimochodem Ježíš nikdy neřekl "Boží království je uvnitř tebe", jak se občas tváří popová psychoverze teologie, ale řekl "Boží království je mezi vámi". A mezi námi je spousta věcí, ale zejména jsou to instituce.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru