Po opakovaných výzvách se zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg rozhodl, že bude vypovídat před členy amerického Kongresu. S odvoláním na zdroje v kalifornské společnosti to v úterý uvedl web CNNMoney.

Facebook aktuálně čelí obviněním z nedostatečného zabezpečení dat uživatelů v důsledku zpráv o činnosti poradenské firmy Cambridge Analytica.

Podle CNNMoney už je nyní tlak zákonodárců, médií i veřejnosti tak silný, že cokoli jiného než vystoupení Zuckerberga by bylo těžce přijatelné. Šéf Facebooku v úterý ale zareagoval odmítavě na výzvu britských poslanců, kteří od něj rovněž žádali vysvětlení současné kauzy. V Londýně budou parlamentu odpovídat dva jiní zástupci firmy.

Před americkými kongresmany by měl Zuckerberg vystoupit v horizontu několika týdnů, řekli CNNMoney zástupci Facebooku. Společnost podle nich nyní sestavuje plán jeho výpovědi. Zuckerbergova ochota svědčit podle týchž zdrojů vytvoří tlak na šéfy Google Sundara Pichaie a Twitteru Jacka Dorseyho, aby učinili totéž. Předseda právního výboru amerického Senátu Chuck Grassley oficiálně všechny tři výkonné ředitele pozval na slyšení o otázce soukromí dat 10. dubna.

Kvůli postupech při ochraně soukromí začala v pondělí vyšetřovat Facebook americká Federální komise pro obchod (FTC). Skandál vyvolaný zjištěními o Cambridge Analytica podle CNNMoney zvýrazňuje problém "zabudovaný do DNA" Facebooku.

"Jejich byznysem je využívání dat. Facebook vydělává peníze mimo jiné tím, že sklízí data uživatelů a sdílí je s vývojáři aplikací a inzerenty. Zabránit tomu, aby tito kupci data nepředávali třetím stranám s postranními úmysly, nemusí být ve finále možné," napsal web.