V půlmilionovém sibiřském městě Kemerovo sílí napětí po nedělním požáru v místním obchodním středisku, který si vyžádal 64 obětí, mezi nimi je podle oficiálně nepotvrzených zpráv 41 dětí.

V centru města demonstrovalo tisíce lidí, kteří žádají demisi gubernátora Amana Tulejeva a pravdivé informace o neštěstí. Gubernátorův náměstek žádal demonstranty na kolenou za odpuštění, rozhořčení nezmírnil ani prezident Vladimir Putin, který město krátce navštívil a na středu vyhlásil státní smutek.

Putin přijal delegaci nespokojených obyvatel města. Ruský vůdce přijel do půlmilionového Kemerova uctít památku obětí požáru místního nákupního a zábavního střediska. Podle ruských médií musel ale hlavně uklidňovat rozhořčené obyvatele města, kteří si stěžují, že nedostávají pravdivé informace o rozsahu katastrofy.

Lidem vadí údajně liknavý postup úřadů při vyšetřování tragického požáru v obchodním a zábavním středisku. Skupina lidí si dokonce vyžádala přístup do místní márnice, aby se na vlastní oči přesvědčili o počtu obětí. V Kemerovu kolují informace, že je kromě 64 mrtvých pohřešováno dalších 85 osob, z nichž velká většina jsou děti mezi deseti a třinácti lety.

Putin v reakci na spekulace vyzval občany, aby nepochybovali o informacích z radnice, a slíbil jim, že všichni viníci budou nalezeni a spravedlivě potrestáni, napsala agentura RIA Novosti.

Napětí ve městě ale spíš sílí. Obyvatelé Kemerova si novinářům stěžovali, že policie přístup rodičů k mrtvým tělům jejich dětí podmiňuje podpisem závazku o mlčenlivosti. Ruští vyšetřovatelé informaci potvrdili s tím, že jde o "zákonný požadavek, který je ku prospěchu pozůstalých". Šéf kremelského výboru pro lidská práva Michail Fedotov postup policistů označil za "absolutně nelidský". Místní média informují o tom, že policisté zabavují mobilní telefony a videokamery lidem žijícím v sousedství místa požáru.

Na ústředním kemerovském náměstí Sovětů se sešly tisíce demonstrantů. Demonstrovali několik hodin a odmítali se rozejít. Dav skandoval "Pravdu!", "Demisi!", "Všichni před soud!".

Z improvizované tribuny podle sibiřské agentury FlashSiberia mluvili pozůstalí, ženy před mikrofonem plakaly.

Na večer se podle moskevského rozhlasu připravuje i protestní mítink v centru hlavního města.

Po sedmi hodinách protestů k demonstrantům přišel náměstek kemerovského gubernátora Sergej Civilev, který podle RIA Novosti dav na kolenou prosil za odpuštění a žádal, aby se lidé rozešli a nevyvolávali konflikt.

Centrum Kemerova od rána střeží zesílené jednotky zásahových sil OMON, kordon policie chrání vstup do sídla oblastního zastupitelstva. V okolních ulicích podle očitých svědků parkovalo několik policejních autobusů a vozy záchranné služby. Lidé požadovali odchod Tulejeva z funkce šéfa Kemerovské oblasti, průmyslového regionu na jihu Sibiře rozsahem většího než Česko. Podle některých ruských serverů je pád Tulejeva hotová věc.

Putin ale bezprostřední rozhodnutí o osudu gubernátora neplánuje. Delegaci demonstrantů podle agentury TASS řekl, že "okamžitě ukazovat na viníky" není možné. "Nikdo nebude nic skrývat, nikdo nikoho krýt nehodlá," ubezpečil kremelský šéf delegaci.

Ruské televizní a rozhlasové stanice z programu vyřadily vysílání zábavních programů, divadla ruší představení.

Místní média oznámila, že k úternímu dopoledni se podařilo vyprostit těla 56 mrtvých, osm lidí je stále pod sutinami spáleného objektu. Nejméně 37 obětí bude moci být identifikováno jen pomocí analýzy DNA, což potrvá nejméně dva týdny, napsal Interfax.

Příčiny požáru v obchodním a zábavním centru Zimňaja višňa zatím nejsou jasné. Z dosavadních informací vyplývá, že byly vážně porušeny bezpečnostní předpisy. Evakuační východy byly uzamčeny, požární signalizaci vypnul pracovník soukromé ostrahy v okamžiku, kdy se sirény rozezněly, a v nákupním středisku byl použit vysoce hořlavý materiál.

Podle agentury Interfax také někteří demonstranti tvrdí, že na místě v neděli zasahoval nedostatečný počet záchranářů.

Demonstrace v sibiřském Kemerovu.

Demonstrace v sibiřském Kemerovu.