Návrh pirátů, aby advokáti museli hlásit berňáku operace prováděné ve prospěch klientů, ve sněmovně neprošel. A hned tady jsou dvě interpretace. Podle jedné je to průšvih, protože vykukové budou mít dál možnost zvesela "optimalizovat" daně. Podle druhé je to skvělé, neboť zvítězil základní právní princip, který říká, že advokát nesmí být nucen jít proti zájmu klienta − tedy princip mlčenlivosti.

Ať už se ale přikloníme k jakékoli interpretaci, je nutné říci, že celé je to jen epizoda širšího příběhu, jehož vývoj je jasný: Moc berňáku dlouhodobě roste a bude přituhovat. Stát zkrátka potřebuje stále více peněz a udělá vše, aby je získal.

Přiznejme si, že berňák je stát ve státě už nyní. Obecně uznávané principy, které fungují například v trestním právu, v oblasti daní dávno neplatí. Že přeháním? Ale kdepak. Mezi ně totiž například patří, že člověk je odpovědný jen za to, co dělá, nikoli za to, co provedl někdo jiný. U daní to ale neplatí.

Člověk, nazývaný zde "daňový subjekt", není odpovědný jen sám za sebe, ale i za toho, s kým obchoduje. Když váš obchodní partner neodvede daň, máte smůlu − musíte ji odvést za něj. A dál: Přirozeným principem je, že člověk může být popotahován jen za něco, co provedl. Ve světě daní je to jinak. Popotahování začíná už na základě předpokladu, že by něco MOHL provést.

Když berňák usoudí, že byste mohli neodvést daň, uvalí na vás preventivně zajišťovací příkaz, vyluxuje vám účet a je to. Rčení o "sprostém podezřelém" je tady dovedeno do důsledků.

Odvolání je možné až ex post, když už je pozdě. Firmu to všechno může zlikvidovat. Plasticky jsme to viděli v desítkách případů, kdy se firmy proti zajišťovacím příkazům odvolaly a soudy vyhrály. Problémy jim to ale nevynahradí.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru