Nadcházející čtvrteční jednání České národní banky je od srpna minulého roku první, kdy si je trh jistý, že se nastavení měnové politiky nezmění. Není to však kvůli inflaci, která se v únoru poprvé od konce roku 2016 dostala pod dvouprocentní cíl centrální banky.

Nižší inflace šla na vrub pomalejšího růstu cen potravin a také vyšší srovnávací základny z minulého roku. Z pohledu měnové politiky se tak nejedná o žádný problém, ČNB koneckonců nejde tolik o dnešní inflaci, ale o inflaci v horizontu jednoho roku. Naopak, centrální bance v tuto chvíli inflace nepatrně pod cílem vyhovuje. Trh totiž díky slabší inflaci doprovázené holubičí komunikací ČNB nebude předjímat další růst sazeb a nebude tolik tlačit korunu k silnějším úrovním. To je pro centrální banku preferovaná varianta, protože měnové podmínky nebudou zpřísňovány silnějším kurzem, což jí umožní je nakonec zpřísnit vyššími sazbami. ČNB se totiž potřebuje vzdálit se sazbami od nulové hranice co nejvíce, aby si utvořila polštář pro jejich budoucí snižování.

Zatím jste si přečetli 80 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.