Hospodářská, sociální a územní soudržnost, jak se celá oblast související s regionální politikou nazývá, dnes představuje jeden z nejviditelnějších dopadů členství v Evropské unii. Tvoří jednu z největších kapitol unijního rozpočtu. V roce 2018 na ni míří téměř 35 procent všech prostředků. Zvláště u chudších členů může výrazně přispívat k ekonomické výkonnosti a rozvoji států, a to až v jednotkách procent HDP.

Původní smysl těchto dotací byl jednoduchý − podpořit ekonomický a sociální rozvoj méně rozvinutých regionů, a to kvůli budování jednotného trhu a jeho efektivnímu fungování. Nejde přitom jen o rozvoj prostřednictvím projektů na budování infrastruktury, ale i sociálních programů, ze kterých se financuje například rozvoj vzdělávání, podpora vědy nebo zaměstnanosti. S tím se také postupně rozvíjely a finančně posilovaly takzvané strukturální a investiční fondy, ze kterých se prostředky na tuto oblast vyplácejí.

Velmi skloňovaným termínem, často v kritických souvislostech, je efektivita regionální politiky. Nejde jen o tradiční liberální kritiku přerozdělování financí přes dotační systém unie. Ale zejména o otázku, zda je růst regionů způsoben cílenými finančními programy, nebo chytrou politikou vlády členského státu. Existují úspěšné příklady zemí, které systém uměly efektivně využít (Irsko), ale také těch z opačné skupiny (Řecko). V tomto kontextu se málo zdůrazňuje, a Česko je toho příkladem, že hlavním problémem není ani tak celkové vyčerpání všech prostředků, ale především to, jak účelně a na jaké projekty se využívají.

Dnes tvoří regionální politika velmi komplexní systém, který se odehrává na třech úrovních. Evropská unie stanovuje obecné cíle, na které mají prostředky směřovat, členské státy samy podle svých priorit určují, do kterých regionů a projektů peníze proudí.

Evropský důraz na priority se ale postupně mění. Regionální politika reaguje na nové výzvy a soustřeďuje se na oblasti, kde může zaznamenat výraznější efekt. Jde například o investice do inovací, vědy a výzkumu, energetické udržitelnosti nebo boje proti nezaměstnanosti. Unie tak dnes nepodporuje jen nejméně rozvinuté regiony, kde HDP na obyvatele dosahuje méně než 75 procent průměru EU, ale zčásti také takzvané přechodové a rozvinutější regiony.

Související

Střední a východní Evropa jakožto méně rozvinutý unijní region z takto nastaveného systému finančně výrazně profituje.

Jednání o novém evropském finančním rámci na roky 2021−2027 je proto pro Česko klíčovým tématem. Hlavním imperativem je nekrátit finanční prostředky na politiku soudržnosti. To představuje maximalistickou pozici, za kterou budou čistí plátci samozřejmě něco chtít. Zvláště pokud mají pokrýt rozpočtový výpadek způsobený brexitem.

Zatím jste si přečetli 90 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru