Díky evropským dotacím se mnohdy podaří uskutečnit nápady, které by jinak zůstaly na dně šuplíku. Z evropských peněz, které může Česko čerpat od roku 2014, získalo podporu už téměř 140 tisíc projektů. Cestu k financím však komplikuje spletitá síť pravidel a dojít k cíli vyžaduje stovky hodin příprav.

Řada podniků i veřejných organizací proto svou žádost o dotační podporu raději předem vzdá, než by studovala složité podmínky a platila drahé částky za pomoc s vypracováním potřebné dokumentace.

Martina Křížková je ředitelkou poradenské společnosti Euro Managers a v oboru dotačního poradenství působí už 15 let. Také podle ní jsou pravidla pro rozdělování evropských dotací rok od roku komplikovanější. Příčinou je příliš velké množství úředníků, kteří se na tvorbě pravidel podílejí, ale uniká jim základní princip, na kterém byly dotace vybudovány. "Vzniká složitá síť, která jde proti smyslu toho, co chceme. Měli bychom se raději navrátit k základním pravidlům, podle kterých rozdělování dotací fungovalo na začátku," myslí si Křížková.

Martina Křížková (48)

Ředitelka společnosti Euro Managers se zabývá poradenstvím v oblasti evropských fondů už 15 let. Pomáhá s přípravou žádostí o dotace i realizací projektů.

HN: Česko má možnost čerpat z rozpočtu Evropské unie víc peněz, než do něj odvádí. Většina financí je uložena v evropských fondech. Jsou pro nás tyto finanční zdroje důležité?

Cedulí o tom, co všechno se v Česku postavilo za peníze EU, je mnoho. Například mezi roky 2015 a 2017 bylo z evropských fondů financováno 40 procent veškerých veřejných investic. To vypovídá o tom, jak jsou fondy důležité, ale i o tom, že je neumíme čerpat správně, protože stanovená míra evropské dotace na veřejné investiční stavby byla až 85 procent.

HN: Takže jsme čerpali méně peněz. Kam se ztratil ten rozdíl?

Kromě toho, že většina zůstala v EU, část se vypařila do špatně odhadnutých cen, do projektů, které se musely opakovat nebo obsahovaly tolik chyb, že byly vyřazeny. V projektech se také objevují špatně soutěžené veřejné zakázky, které auditoři neschválí nebo sníží míru dotace.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru