Vysokou politiku opouští jeden z nejvýraznějších členů ČSSD za poslední léta. Bohuslav Sobotka oznámil svůj odchod ze sněmovny v době, kdy vrcholí jednání mezi sociálními demokraty a hnutím ANO o společné vládě.

"Není to nic, co by přišlo jako blesk z čistého nebe, ale věc, o které jsem uvažoval už několik měsíců. Je to především moje osobní rozhodnutí, politické důvody jsou na druhém, možná třetím místě," řekl Sobotka v rozhovoru pro HN. Od 1. dubna bude už jen řadovým členem ČSSD.

Se Sobotkovým odchodem − patrně − končí jedna pozoruhodná politická kariéra. Rodák z jižní Moravy vstoupil do strany už v roce 1989. Později sociální demokraty šest let vedl jako předseda a osm let je zastupoval ve vládě. Nejdříve jako ministr financí v letech 2002 až 2006, jako pre­miér od roku 2013 do loňského června. Stal se tak v novodobé historii České republiky třetím politikem, který vydržel v čele vlády celé volební období.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.