Z italského "dare il gambetto" (nastavit nohu) si šachisté udělali gambit, tedy označení pro tahy, při nichž se obětuje nějaká figura výměnou za budoucí výhodu. K pochopení taktického ústupu nyní již bývalého slovenského premiéra však ani není třeba být znalcem šachové teorie. Stačí vrátit se ke snímku z minulého týdne, na němž slovenský premiér Robert Fico předává svou demisi s úsměvem a se slovy "buďte klidný, pane prezidente, nikam neodcházím", zatímco ve tváři hlavy státu Andreje Kisky se mísí strnulost se sklíčeností.

Expremiér zcela využil výhody, kterou mu dává slovenská ústava poskytující hlavě státu málo prostoru, jak využít masivní podpory největších demonstrací, jež země zažila od listopadu 1989. Politicky byl prezident po bouři protestů vyvolané vraždou novináře Jána Ku­ciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové v ofenzivě. S odkazem na četná selhání Ficovy vlády a mnohé nevyřešené korupční aféry, na něž upozorňovala média, mohl požadovat "buď předčasné volby, anebo zásadní rekonstrukci vlády". Ale podle základního zákona Slovenské republiky, který se od českého v tomto ohledu příliš neliší, musel přijmout to, pro co se rozhodl Fico.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • I přes masivní podporu v ulicích musel slovenský prezident Kiska nakonec udělat to, co chtěl Robert Fico.
  • Jiný postup by byl porušením ústavy.
  • Teď záleží na tom, zda nová vláda vydrží až do řádných voleb, nebo zda demonstranti v ulicích zůstanou a karty se budou rozdávat dřív.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru