Slovenský prezident Andrej Kiska dnes jmenoval dosavadního vicepremiéra Petera Pellegriniho předsedou nové slovenské vlády, kterou po demisi premiéra Roberta Fica vytvořila stávající tříčlenná koalice. Fico rezignoval před týdnem v zájmu vyřešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Kromě Pellegriniho Kiska jmenuje ještě dnes dopoledne i členy nového kabinetu, ve kterém bude pokračovat většina dosavadních ministrů.

V 15členném kabinetu dojde k výměně na šesti postech. Kromě premiéra bude mít Slovensko i nového místopředsedu vlády pro investice a informatizaci, dále ministry vnitra, spravedlnosti, kultury a zdravotnictví.

Očekává se, že parlament vysloví Pellegriniho vládě důvěru. Koalice Směru-sociální demokracie, Slovenské národní strany a strany Most-Híd má v parlamentu většinu.

Jmenování nové vlády počátkem týdne oddálil nesouhlas hlavy státu s prvním návrhem složení vlády. Kiska přijal až novou variantu, ve které koalice na funkci ministra vnitra místo Jozefa Ráže mladšího, syna známého zpěváka, navrhla dosavadního ministra zdravotnictví Tomáše Druckera.

Peter Pellegrini

Narodil se 6. října 1975 v Banské Bystrici, vystudoval ekonomické fakulty na Univerzitě Mateja Bela ve svém rodném městě a na Technické univerzitě v Košicích. V letech 1998–2002 podnikal a v politice se začal angažovat v roce 2002, kdy se stal asistentem poslance Směru Ľubomíra Vážného.

V letech 2006–2012 byl poslancem a čtyři roky působil jako předseda komise pro dopravu, poštu, komunikace a informatizaci při výboru pro hospodářskou politiku. Poté působil dva roky jako státní tajemník na ministerstvu financí.

Jako poslanec podle slovenského tisku prosadil několik zákonů, které se týkaly vyvlastňování pozemků a omezení vlastnických práv při výstavbě silnic a dálnic, a byl označován za "muže pro černou práci". Jeho nástup do vedení parlamentu tehdy schvalovala i opozice.

V letech 2014 až 2016 byl předsedou parlamentu, rok předtím byl místopředsedou a v roce 2014 byl ministrem školství, vědy, výzkumu a sportu.

Pellegrini byl od března 2016 místopředsedou vlády pro investice a informatizaci.

Pellegrini byl označován za kultivovaného politika, který umí držet slovo, též si pečlivě buduje image vstřícného a schopného politika a na svém facebookovém profilu rád zveřejňuje videovzkazy pro své příznivce.

Projevy nespokojenosti občanů po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky na rozdíl od některých svých spolustraníků odmítal označovat za pokus o státní převrat a naopak protesty označil za projev skutečné demokracie.

Hovoří anglicky, rusky a německy.