Už jako studentka vysoké školy navštívila mikrobioložka Marie Šabacká Arktidu. Slaňovala tehdy do útrob ledovců a zkoumala jejich jeskyně. Život pod ledem ji před 15 lety nadchl a začala se mu věnovat ve své vědecké práci.

Sedmatřicetiletá odbornice teď pracuje pro Centrum polární ekologie při Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. V poslední době se specializuje na málo probádané ledovce v tropických krajích, které ohrožuje globální oteplování. "Tropické ledovce jsou jedny z nejzáhadnějších a nejméně prozkoumaných biotopů naší planety," řekla v rozhovoru HN.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.