Zavedou-li Spojené státy cla na dovoz evropské oceli a hliníku, Brusel jim oplatí stejnou mincí. Přiměřená obchodní odveta se v takovém případě jeví jako logický krok. Ale Clemens Fuest, šéf Ústavu pro hospodářský výzkum (IFO) v bavorském Mnichově, je toho názoru, že Evropská unie by se měla nejen zdržet jakýchkoli odvetných kroků, ale dokonce Američanům vyjít vstříc, a tím převzít iniciativu.

"Měli bychom Spojeným státům nabídnout volný přístup na společný trh EU. Není dobré pasivně vyčkávat, co Američané podniknou, nýbrž bychom je měli předejít a učinit vstřícné gesto. Dosud je to tak, že evropská cla na dovoz četného amerického zboží jsou vyšší než cla americká na zboží dovážené z EU. Prezident Donald Trump se zase tolik nemýlí, hovoří-li o nerovnováze v obchodních vztazích," sdělil HN Fuest, kterého list Frankfurter Allgemeine Zeitung označuje za "nejvlivnějšího německého ekonoma".

EU není obchodní ráj

To, že nový spolkový ministr hospodářství Peter Altmaier, zkušený politik Křesťanskodemokratické unie a "pravá ruka" spolkové kancléřky Angely Merkelové, na svoji první zahraniční cestu tento týden vyrazil do USA, pokládá liberální ekonom Fuest za moudré a prozíravé. "Musíme přece Američanům jasně říci, že si obchodní válku nepřejeme. Nejenom s nimi, ale i s dalšími zeměmi."

Unie není "rájem volného obchodu", jak se ráda prezentuje, míní jeho kolega Gabriel Felbermayr, ředitel Centra pro zahraniční obchod, jež je součástí IFO. "K takovému tvrzení opravňuje především srovnání dovozních cel USA a EU," podotýká Felbermayr. Unie podle jeho propočtů zatěžuje dovážené zboží v průměru clem ve výši 5,2 procenta, zatímco USA jen 3,5 procenta.

Infografika
Infografika Dovozní cla

Americký vývoz zboží do EU v období 2010−2017 stoupl o 18 procent na 283,5 miliardy dolarů. Dovoz ve stejném srovnání o 36 procent na loňských 435 miliard dolarů. Z toho import z Německa činil 107 miliard dolarů, vyplývá ze statistik washingtonského ministerstva obchodu. Pro vzájemnou obchodní výměnu je dlouhodobě příznačný hluboký obchodní schodek na straně USA.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru