Finanční správa se už několik let chlubí úspěšným bojem proti daňovým únikům prostřednictvím takzvaných převodních cen. Daňoví experti však upozorňují, že stát selhává jako poradce, a tak se nadnárodní firmy přes veškerou snahu zdanit obchody mezi svými pobočkami správně dostávají do problémů.

Pokud požádají finanční správu o takzvané závazné posouzení, čekají na něj v průměru půl roku, výjimkou není ani roční lhůta. "Z čísel jasně plyne, že finanční správa tuto funkci neplní. Závazná posouzení jsou spíše slepou uličkou, kde mohou poplatníci zabloudit a hrozí jim, že nenajdou cestu zpět," řekl daňový poradce Richard Jahoda.

Za převodní neboli transferové ceny si nadnárodní firmy prodávají produkty nebo služby mezi svými pobočkami v různých zemích. Protože prodávají zboží samy sobě, jsou převodní ceny metodou, jak se dá přelít zisk do země s nižším zdaněním. Firmám za to hrozí doměření daně spojené s nemalým penále. Aby se podobným potížím vyhnuly, mohou požádat finan­ční správu o závazné posouzení, jež jim dá záruku, že se nedopouštějí přesunem peněz a zboží daňového úniku.

"Závazná posouzení by měla zvyšovat právní jistotu poplatníků v obzvláště složitých situacích. Je to institut, kterým správce daně závazně odpovídá na dotazy poplatníků," dodal Jahoda.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.