Byla to prý shoda okolností, že ve stejném roce získala umělkyně Kateřina Šedá cenu Architekt roku 2017 a zároveň ji porota Národní galerie vybrala pro českou účast na bienále architektury v Benátkách 2018. Porotcům se zalíbil její nápad na oživení Českého Krumlova − respektive její snaha vrátit život do turismem zahlceného historického centra města. Přes dvanáctitisícovou "perlu na Vltavě" se ročně převalí zástup dvou milionů návštěvníků.

"Místní se snaží turisty nevidět, i když je potřebují. Někteří se jim prý podívají do očí jen při placení," říká umělkyně, která už od léta v Krumlově houževnatě sbírá podklady pro další ze svých komplexních sociálních projektů nazvaný UNES-CO. Včera jej v Národní galerii, která českou účast v Benátkách zaštiťuje, představila veřejnosti. "Kateřina k bienále architektury přistupuje podvratně," říká komisař české účasti a kurátor NG Adam Budak. "Jeho tématem je Freespace, tedy volný prostor. Ale Šedá ukazuje, že turistický ruch žádný volný prostor nenechává," dodává Budak.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.