Byla to prý shoda okolností, že ve stejném roce získala umělkyně Kateřina Šedá cenu Architekt roku 2017 a zároveň ji porota Národní galerie vybrala pro českou účast na bienále architektury v Benátkách 2018. Porotcům se zalíbil její nápad na oživení Českého Krumlova − respektive její snaha vrátit život do turismem zahlceného historického centra města. Přes dvanáctitisícovou "perlu na Vltavě" se ročně převalí zástup dvou milionů návštěvníků.
"Místní se snaží turisty nevidět, i když je potřebují. Někteří se jim prý podívají do očí jen při placení," říká umělkyně, která už od léta v Krumlově houževnatě sbírá podklady pro další ze svých komplexních sociálních projektů nazvaný UNES-CO. Včera jej v Národní galerii, která českou účast v Benátkách zaštiťuje, představila veřejnosti. "Kateřina k bienále architektury přistupuje podvratně," říká komisař české účasti a kurátor NG Adam Budak. "Jeho tématem je Freespace, tedy volný prostor. Ale Šedá ukazuje, že turistický ruch žádný volný prostor nenechává," dodává Budak.
Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře
- Umělkyně Kateřina Šedá vrátí život do turismem zahlceného historického centra Českého Krumlova.
- V projektu pro Benátské bienále architektury dostanou po tři měsíce místní obyvatelé zaplaceno za to, že zalidní vyprázdněné centrum města a budou se tu věnovat všedním činnostem.
- "Budou například zametat chodník, chodit na nákup, na poštu, v oknech budou větrat peřiny," nahazuje umělkyně nápady, které by ale měly přijít od samotných účastníků.
Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.