Není mnoho národů nakloněných jaderné energii tak jako Češi. S elektřinou vyrobenou štěpením uranu máme, zdá se, jen samé dobré zkušenosti. Za 45 let, co jsou u nás reaktory v "komerčním" provozu, došlo jen ke dvěma opravdu vážným nehodám a obě se komunistickému režimu povedlo utajit tak, že pohled na jádro neovlivnily. Navzdory nevyřešené otázce, co s jaderným odpadem, má také pověst čisté energie, což je dáno hlavně srovnáním s hnědouhelnými zdroji. I ekonomicky tu zdánlivě není žádný problém − vždyť obě atomové elektrárny svému vlastníkovi hodně vydělávají.

Proč tedy nestavět další? Z každé státní energetické koncepce přece plyne, že uhelné elektrárny už jsou za zenitem a propad jejich celkové produkce je jen otázkou času. Navíc dukovanské reaktory jsou už v Kristových letech a do jejich vyřazení zbývá poloviční doba, než kolik uběhlo od jejich spuštění. Je tedy nejvyšší čas pomýšlet na jejich náhradu, říkají propagátoři jádra.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru