Už na konci devadesátých let, tedy první dekády, v níž se začaly formovat nové privátní sbírky, se poprvé objevily některé do té doby neřešené otázky týkající se péče o umělecké kolekce. Diskusi otevřeli restaurátoři, protože ve své praxi (ale ani ve své vzdělávací přípravě) se u nás ne­setkali s tím, že je potřeba restaurovat práce současného umění. Postupně se přidávala problematika péče o artefakty, které nejsou malbou na plátně, kresbou na papíře či sochou z konkrétního materiálu. Jak uchovávat, restaurovat či rekonstruovat videa, instalace nebo netrvanlivá díla?

Sběratelský manuál

Sběratelé se začali obklopovat uměním, soutěžili v investičně prestižních nákupech a věděli, že o sbírku se budou muset starat. Nejdříve tyto představy péče zahrnovaly pouze starost o prostor (depozitář), jeho vlhkost a teplotu. Nikdo veřejně neprozrazuje způsob a místo uchovávání cenností, a tak existuje příliš málo indicií, aby bylo možno situaci popsat zcela konkrétně. Překážkou je i fakt, že snad kromě sbírky Železného, pro niž majitel otevřel veřejné muzeum, zatím nikdo ze sběratelů nezaložil podobné galerie, jako jsou zahraniční Ludwig, Beyeler či Essl.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.