Slovenský prezident Andrej Kiska odmítl jmenovat novou vládu ve složení, které mu navrhla současná koalice. Kiska v úterý novinářům řekl, že dosavadního vicepremiéra Petera Pellegriniho, kterého minulý týden pověřil sestavením příštího kabinetu, požádal o předložení nového návrhu do pátku. Kiska uvedl, že vicepremiéra seznámil se svými výhradami.

Pellegrini prý Kiskovi předloží nový návrh na složení vlády už ve středu. Pellegrini uvedl, že na post ministra vnitra navrhne dosavadního ministra zdravotnictví Tomáše Druckera. Novou ministryní zdravotnictví by měla být dosavadní státní tajemnice (náměstkyně) na tomto ministerstvu Andrea Kalavská.

"V zájmu vyřešení této situace v co nejkratší době (...) jsme se rozhodli, že panu prezidentovi doručím nový návrh na jmenování členů vlády," řekl Pellegrini. Dodal, že s Kiskou nový návrh na složení kabinetu už konzultoval.

Podle listu Pravda odmítl Kiska jmenovat novým ministrem vnitra Jozefa Ráže mladšího, syna známého zpěváka a lídra kapely Elán. Ráž mladší je v současnosti generálním tajemníkem úřadu slovenského ministerstva zdravotnictví. Prezident má prý také výhrady k setrvání Jána Richtera (Směr-SD) na postu ministra sociálních věcí a k návrhu jmenovat poslance Ficovy strany Směr-sociální demokracie Richarda Rašiho vicepremiérem.

Prezident zdůraznil, že pokud má být obnovena důvěra společnosti ve státní instituce, je třeba klást na vládu vysoké nároky. "Musí (Pellegrini) přesvědčit, že nová vláda přinese změny, které očekáváme. Musí vytvořit stabilní vládu, jejíž obsazení, a to především osoby ministra či ministryně vnitra, dokáže uklidnit napjatou atmosféru ve společnosti," řekl Kiska.

Nový kabinet by měl podle Kisky přesvědčit veřejnost nejen o tom, že chce vyšetřit vraždu Kuciaka a jeho přítelkyně, ale i podezření na působení organizovaného zločinu, o kterých reportér psal.

Pokud by Pellegrini nový návrh složení vlády nepředložil, Kiska by mohl pověřit sestavením kabinetu jinou osobu. Pokud vláda do šesti měsíců od svého jmenování nezíská důvěru sněmovny, prezident může rozpustit parlament, což by vedlo k předčasným volbám. Až do jmenování nového kabinetu zůstává v úřadu nynější Ficova vláda v demisi.

Tříčlenná koalice se dohodla na vytvoření nového kabinetu po demisi dosavadního premiéra Roberta Fica, který rezignoval minulý týden v zájmu vyřešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Koalice, která má ve sněmovně většinu, navrhovala v 15členném kabinetu změnu na pěti postech; kromě výměny premiéra také nástupce Pellegriniho ve funkci vicepremiéra pro investice a informatiku a dále nové ministry vnitra, spravedlnosti a kultury.

V souladu se slovenskou ústavou je na rozhodnutí hlavy státu, koho jmenuje premiérem. Podle tradice se předsedou vlády stává osoba, která se může opřít o většinu ve sněmovně. Na návrh premiéra je pak prezident povinen jmenovat členy kabinetu. Pellegrini zatím novým premiérem jmenován nebyl.

Největší slovenské opoziční strany Kiskovo rozhodnutí uvítaly. Lídři dosavadní koalice rozhodnutí hlavy státu zatím nekomentovali.

V pátek budou pokračovat protivládní demonstrace, které byly v uplynulých dvou týdnech největšími protesty v zemi od takzvané sametové revoluce v roce 1989.

"Krok pana prezidenta považujeme za výjimečný ve výjimečné situaci. Rozumíme tomu, že odmítl jmenovat vládu, ve které má být nástupcem ministra vnitra Roberta Kaliňáka jeho kamarád," uvedla nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita.

"Oceňujeme, že pan prezident se důrazně zasazuje o obnovu důvěry lidí ve stát. Mohl sklonit hlavu, ale rozhodl se nadále stát na straně lidí toužících po slušném Slovensku," uvedl lídr opozičního protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič.

Předseda nejmenší vládní strany Most-Híd řekl, že očekává složitá jednání koalice. Místopředseda koaliční Slovenské národní strany Jaroslav Paška zase řekl, že nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie premiéra v demisi Fica by se mohla rozhodnout pro předčasné volby.

"Kiska se nadechl k odvážnému výkonu, a to je ještě mírné slovo. Odmítnout jmenovat vládu s jasně deklarovanou parlamentní většinou je precedens, jaký jsme na Slovensku ještě neviděli," napsal list Sme k rozhodnutí hlavy státu. Dodal, že ústava sice prezidentovi dává při výběru premiéra volné ruce a ani mu nestanoví žádné lhůty, zároveň ale Kiska podle něj převrátil naruby ústavní tradici, že parlamentní většina měla dosud právo vybrat si vládu podle svého rozhodnutí.

Organizátoři dřívějších protivládních demonstrací svolali na pátek další protesty do Bratislavy a dalších měst. "Pan Pellegrini v pondělí předložil problematické nominace, kterým veřejnost po událostech a zjištěních Jána Kuciaka nedůvěřuje," napsali občanští aktivisté, kteří demonstrace organizují. Byť ještě minulý týden požadovali vypsání předčasných voleb, což koalice odmítla, tentokrát žádají vznik důvěryhodné vlády a důkladné a nezávislé vyšetření vraždy reportéra a jeho přítelkyně, jakož i kauz, o kterých reportér psal.