Když Jan Tošnar zakládal před dvaceti lety Hydropol, jednalo se o malou inženýrskou společnost o dvou lidech. Dnes jich v ní pracují tři desítky a již zdaleka se nezabývá jen navrhováním elektráren. Staví a provozuje je po celém světě. Po velké expanzi ve Velké Británii míří za exotikou, cílí hlavně na Indonésii a Kolumbii.

Firma se dnes zaměřuje převážně na malé vodní elektrárny v Evropě. Vlastní jich více než 25, spolu s dalšími rozpracovanými projekty mají hodnotu okolo dvou miliard korun. Hydropol nyní dosahuje ročního obratu zhruba 330 milionů korun. Provozní zisk před zdaněním a odpisy dosahuje zhruba desetiny této sumy.

Konec evropských dotací

Plánuje ale velký růst. Jen do příštího roku by měl počet jeho zdrojů vzrůst až na čtyři desítky malých vodních elektráren s celkovým výkonem 30 megawattů.

100 MW

výkonu chce mít firma Hydropol ve vodních elektrárnách v Kolumbii a Indonésii.

"Zdaleka největší podíl představují investice ve Velké Británii, kde v současné době vlastníme či spoluvlastníme 15 elektráren, developujeme dalších více než 10 a snažíme se i o koupi již postavených a prověřených projektů. Na druhém místě je pak Itálie, i když zde se nám především kvůli velkému množství peněz na trhu a tím i vysoké konkurenci nedaří úplně tak, jaké máme představy," říká Tošnar.

Přesun od malé projekční firmy, která "kreslí" elektrárny na zakázku, k té, která je staví a následně sama provozuje po celém světě, byl podle něj logický. Samotné vyprojektování prý není tak složité a umí ho po celém světě řada firem.

"Naše hlavní kvalifikace už není jen to, že umíme něco navrhnout a postavit. Ale že umíme vše zorganizovat. Buď vymyslíme projekt, nebo ho od někoho koupíme. Seženeme povolení, bankovní financování a dostaneme ho do stavu, kdy se dá stavět. To je to, co umíme nejvíc," říká. Sehnání všech povolení je podle něj také nejsložitější část projektu. Samotná výstavba je prý poměrně jednoduchou záležitostí.

Související

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru