Rafinerii v Kralupech nad Vltavou, která je jedním ze dvou míst, kde lze v Česku zpracovávat ropu, čeká nejdelší plánovaná odstávka v její historii. Potrvá od 27. března až do 16. května. Společnost Unipetrol investuje do opravy a modernizace této rafinerie celkem 1,1 miliardy korun. Předchozí zarážka, jak se odstavení provozu nazývá, proběhla na podzim 2013. Údržbu rafinerie provádí Unipetrol přibližně každé čtyři roky. Ve druhé rafinerii Unipetrolu v Litvínově dojde k podobné odstávce na jaře 2020.

Na rafinerii v Kralupech připadá přibližně třetina v tuzemsku zpracované ropy. Roční kapacita obou rafinerií Unipetrolu je 8,7 mi­lionu tun. Kralupy nad Vltavou jsou pro firmu důležité mimo jiné tím, že zvládnou zpracování "sladké" ropy ze Saúdské Arábie či Ázerbájdžánu. Většina sirnatější ropy pro Unipetrol ale přichází z Ruska.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Rafinerie v Kralupech nad Vltavou projde nejdelší odstávkou v historii.
  • Na opravy a modernizace vydá její majitel Unipetrol 1,1 miliardy korun.
  • V Kralupech nad Vltavou se zpracovává asi třetina ropy v Česku.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.