Daňoví poradci jsou jako upíři, kteří se bojí světla, nechal se loni v europarlamentu slyšet eurokomisař Pierre Moscovici a dodal, že pokud existuje legální optimalizace daní, musí přijít legální, respektive legislativní odpověď. Podle návrhu komise by proto měli daňoví poradci předem hlásit finančním úřadům, jaké "optimalizační" schéma pro své klienty navrhují a jakou zemi, případně kolik dalších zemí do ní zapojí. Prý to neznamená, že nahlásí-li, jakým způsobem hodlají platit daně, dostanou okamžitě zákaz nebo pokutu. Pokud na tom berňák nic špatného neshledá, mohou posílat peníze tam a zase zpátky a platit to, o čem si myslí, že to je správně.

Informace o daňových únicích, které přinesly v minulých letech například Lux Leaks, Paradise Papers, Panama Papers a další, tak konečně vedou k legislativním změnám. Doposud se projevovaly hlavně pohoršenými vyjádřeními mnoha politiků (a naopak urputným mlčením či obhajobou legality ze strany těch, u nichž se prokázalo, že pár desítek milionů také "parkují" v nějakém daňovém ráji) a obsáhlým popisem v médiích.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Země bojují proti daňovým únikům, novinkou má být prolomení mlčenlivosti daňových poradců.
  • Na informace z Panama a Paradise Papers nebo Lux Leaks zareagovala Evropa smrští návrhů, jak donutit firmy platit daně.
  • Místo složitých konstrukcí by daňovým systémům pomohlo jejich výrazné zjednodušení.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru