Krym! Rusko! Navždy! Na pódiu v barvách ruské trikolory poskakuje zpěvačka v blýskavých šatech.

Na jednom z nábřeží černomořské Jalty právě vrcholí slavnostní koncert k prezidentským volbám, ve kterých právě zde, na Krymu, současný prezident Vladimir Putin získal 92,14 procenta hlasů, nejvíce ze všech regionů v celé zemi. Pro obyvatele ještě nedávno ukrajinského poloostrova to bylo poprvé, kdy hlasovali v ruských prezidentských volbách. Datum voleb nebylo náhodné, konaly se přesně na čtvrté výročí anexe Krymu Ruskem.

"Modlili jsme se, doufali a čekali. Ten okamžik přišel a vrátili jsme se domů," zpívá umělkyně v rytmu disco. Koncert běží už hodinu a všechny písně jsou věnovány krásám Ruska a Krymu coby jeho nedělitelné součásti. Obyčejní lidé se ovšem při popisu událostí z doby před čtyřmi lety vyhýbají používání jednoznačných slov. "Proces přechodu", "v době ukrajinské reality", "za Ruska", to vše od obyvatel Krymu uslyšíte.

Téměř nikdo nepoužije slovo anexe, ale ani znovusjednocení, což je termín používaný ruskou televizí. Jako by lidé chápali, že to, co se stalo, nebylo úplně v pořádku, zpět se ale ve své drtivé většině vrátit nechtějí.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru